už jste četli.. ?

Prosím nechte se inspirovat níže uvedeným seznamem, veřím že najdete vhodnou četbu pro každou volnou chvilku.
Mate-li Vy tip na dobrou knihu, prosím napište mi, ráda přectu a zařadím :) i s vaším názorem.
  pozn  . tituly budou přibývat a příjde i rozdělení do kategorii či možnost rateingu.. jen co se to naučím výrobit :)  děkuji za pochopení
 
 
Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort 2005
(z angl. orig. Raising our children, raising ourselves přeložila E.Sedlačková v roce 2010, nak.Práh, 227s.) 
Doporučuji každým rodičům, ať už jste teprve v očekáváni, čí máte puberťáka. Nejlépe číst tak jednou ročně :) 
Z téhle knihy si toho odnáším vic, chci ale zmínit hlavně myšlenku Láska. Ve smyslu, že naše chováni k dítěti, by mělo být vždy řízeno láskou k dítěti, nikoli strachem co z něj bude, či nějakou zdanlivě "vyšší" výchovnou myšlenkou.
 
Svoboda a hranice, láska a respekt Co od nás děti potřebují Rebeca Wildová 2003
(z něm. orig. Freiheit und Grenzen - Liebe und Respekt přeložila Š.Vašíčková v roce 2010, nak. DharmaGaia, 196s.)
Nejsem velký příznivec velkých pravidel a směrnic přez které nejede vlak, ale tahle kniha mi hned na prvních strankách nabídla jiný pohled. A to že všechno je ohraničeno, naše tělo kůží, každá buňka svou membránou, vajičko skořápkou. Význam a funkce takových hranic je vlastně pro nás prospěšná a životně nezbytná, a proto i naš svět a svět našich děti potřebuje hranice. Určitě zajimavá myšlenka. Mě osobně pomohla tahle kniha s postavením hranic, ktreré nemám potřebu obcházet. Navíc to vypadá, že mé roční dcerce davají smysl.
 
Koncept kontinua Hledání ztraceného štěstí pro nás a naše děti Jean Leidloffova 1975
(z angl. orig. Continnum concept preložila Bora Berlinger v roce 2007, nak. DharmaGaia, 176s.)
Hlavní myšlenkou je zde asi nošení děti, demonstrované na spokojeném životě jihoamerických indiánských miminek. Ano, to má pointu. Přiznám se ale, že mě už ke konci knihy doslova štvalo jak autorka donekonečna vychvaluje vše co indiáni dělaji a všichni ostatní (my, západní civilizace) jsme ve srovnaní s nimi hotoví břídilové. Nicméně přesto doporučuji, a to pro malou kapitolku o tom jak děti nasledují své matky. Jinými slovy -mladě nasleduje matku-... takže žadné honění děti po ulici, žádné přemlouvaní k odchodu ze hřiště... Funguje to. Mé dítě mě následuje :)
 
Respektovat a být respektován  P. Kopřiva, J. Nováčková, D.Nevolová, T.Kopřivová 2005
(nak.Spirála, 286s.)
Jsem potěšena knihou od českých autorů z českého prostředí, je mi to přece jen bližší. J
kniha je pěkně strukturovaná a krásně věci pojmenovává. Autoři analyzují každou situaci zdravým lidským rozumem a díky vysvětleným pojmům, davají prezentované myšlenky smysl. Hlasím se na čtyřdenní kurz... 
 
Muž nebo Žena Zdeňka Jordánová 2007
(nak. Vodnář, 306s. -malý formát)
Jak název napovída... věčné, stále aktualní téma. Tahle kniha mě donutila jít a poznat autora osobně, abych pochopila to co mi v knize nebylo jasné. Zde jí uvádim pro pasáž "sousedova zahrádka", na krátké video se můžete podívat zde. Od stejné autorky mužete sahnout i po dalších knihách např. Tvoje dítě jako šance pro Tebe (2005) pokud se chystáte mít děti; Poznej svuj cíl (2005)pokud hledáte svou cestu atd. Knihy jsou psané ve stejném duchu a název vystihuje obsah.
 
Kontaktní rodičovství William a Martha Searsovi 2001
(z angl.orig. The Attachment Parenting Book přeložila Magda Pečínková v roce 2012, nak. Argo, 288s.)
Pokud jste o rodičovství nikdy nic neslyšeli a chcete jiný pohled než je běžně šiřen ve společnosti, a ve kterém jste s největší pravděpodobnostní vyrostli, sahněte po této knize. Je strukturovaná do kapitol, které pokryjí všechny počáteční otazky, je zde mnoho sumarizací a najdou se i konkrétni odkazy a příklady. Prosím, neberte tuhle knížku jako učebnici, nebo "bibli rodičovství". Jak je tu několikrát připomínano, řiďte se hlavně vlastním instinktem.
 
Naše děti, naše světy Meredith F.Small 1998
(z angl. orig. Our baby, Ourselves preložila Bora Berlinger v roce 2012, nak. DharmaGaia, 248s.)
Tuhle knihu nemám dočtenou a neslibuji, že ji přečtu celou. Je pro mě obtižná z důvodu kontroverzního pohledu na naši konzumní společnost. V mnohém s ní souhlasím, a pravě proto je pro mě těžké číst. Navíc mám pocit, že my v České republice nejsme ani tak západni, ale ani dostatečně jiní.. Rozhodně ale doporučuji!